alb

 
 

 Gjatë vizitave të fundit, që i bëra në shtëpinë e tij rrëzë malit pa ujë ...▼

244 посети
3/11/2021

 “Këngët shqipe në Migrim” titullohet libri i botuar në Kostancë në vitin 1916. Në ...▼

242 посети
3/12/2021

21 marsi që nga viti 1999, është shpallur nga UNESCO dita botërore e poezisë. Vendimi i marrë në ...▼

247 посети
3/21/2021
 

Koncert i orkestrës harkore të Filharmonisë së Kosovës. Të premten (04.06.2021) në Qendrën për Kulturë fillon edicioni i 8-të i Verës Kulturore Tetovare, dhe ku ka më mirë se me Filharmoninë e Kosovës, dhe ku ka më krenarë pasiqë dirigjente do ta kemi vajzën tonë Agona Çupi .

264 посети
6/1/2021
Më 20 maj 2021, zyrtarisht u hap ekspozita e Byrosë për Arkitekturën Inovative (BAIN), e cila përfaqëson Republikën e Maqedonisë Veriore në Bienalen e 17-të të Arkitekturës në Venecia, Itali. Projekti BAIN, me Komisioneren Dita Starova Qerimi, artiste dhe drejtore e Galerisë Kombëtare të RVM, dhe të kuruar nga arkitekti Bekir Ademi dhe profesori i universitetit Jordan Shishkovski, është vendosur ...▼
271 посети
5/28/2021

Ndër shumë festa të motmotit, Dita e Luleve në datë 5 Maji ishte festa më e dashur për beqaret Manastirase duke manifestuar rite me histori të parakrishtere që kishin të bëjnë me ringjalljen e natyrës, me botën bimore e shtazore. Kjo ditë pritej me padurim nga vajzat beqare sepse me këtë festë që vinte njëherë në ...▼

393 посети
5/6/2021

Bota sot (23 prilli) si datë simbolike në letërsinë botërore e shënon Ditën Botërore të Librit dhe të Drejtës së Autorit, ndërsa në nderë të dy kolosëve të mëdhenj të letërsisë botërore Uilliam Shekspirit dhe Miguel Servantes që me veprat e tyre e obliguan njerëzimit.

Këtë vit Dita ...▼

297 посети
4/23/2021

Hurma një frut që rritet në vendet tropikale dhe klimën e shkretirës, zë një vend të rëndësishëm në kulturat e Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut, pasi ato kryesisht rriten në këto rajone.
Hurma dhe pema e saj konsiderohen si simbol i fuqisë, triumfit, bollëkut dhe besimit. Hurmat janë të pranishme edhe në
...▼

300 посети
4/23/2021

 Deri sa familja Jashari është simbol i lirisë së Kosovës, familja Vlora e Pavarësisë së Shqipërisë, familja Qiriazi nga Maqedonia, janë simboli i Alfabetit, Abetares, Arsimit dhe ndërgjegjies kombëtare. Dy të parat kanë vendin e merituar ne histori , ndërsa Qiriazët sidomos motrat Sevasti e Parashqevi nga shqiptarët e Maqedonisë ...▼

326 посети
4/18/2021

 Studentët, por edhe juristët dhe të inkuadruarit në organet e jurisprudencës dhe strukturave tjera shoqërore, duke lexuar dhe analizuar këtë botim, do të krijojnë bindjen se sa i gjerë është horizonti i koncepteve që kanë themeluar “Të drejtën civile”

Nga Prof.dr.Zineta ASANI

“Hyrje në të drejtën ...▼

304 посети
4/17/2021
 

Libri audio u prodhua përmes bashkëpunimit të tridhjetë e dy Instituteve Kulturore Italiane, secili prej të ...▼ 234 посети
4/17/2021

Libri audio u prodhua përmes bashkëpunimit të tridhjetë e dy Instituteve Kulturore Italiane, secili prej të cilëve dërgoi një regjistrim, në gjuhën e tyre përkatëse, të leximeve të ...▼

 Artistja e njohur shqiptare, Dua Lipa, është padyshim njëra ndër më të suksesshmet tashmë.

Gjatë ...▼ 247 посети
3/16/2021

 Artistja e njohur shqiptare, Dua Lipa, është padyshim njëra ndër më të suksesshmet tashmë.

Gjatë mbrëmjes së djeshme (e e diel) ajo ishte ndër të nominuarat në “Grammy ...▼

 Këngëtarja e njohur shqiptare Rita Ora është bërë pjesë e listës së këngëtarëve ...▼ 261 посети
3/10/2021

 Këngëtarja e njohur shqiptare Rita Ora është bërë pjesë e listës së këngëtarëve më të pasur Britani.

Rrjeti i lajmeve “Sunday Times” ka publikuar listën ...▼