дома
 


Иселенички организации

 

 

 

РЕПУБЛИКА АЛБАНИЈА
Амбасада на Република Македонија во Тирана
Rr. Kavajes, nr. 116, Tirana
00 355 4 230 909
00 355 4 274 765
tirana@mfa.gov.mk


РЕПУБЛИКА АВСТРИЈА
Амбасада на Република Македонија во Виена
Kinderspitalgasse 5/2, A-1090 Vienna
++43 (0) 1 524 8756
vienna@mfa.gov.mk
 


ЗАЕДНИЦА НА АВСТРАЛИЈА
Амбасада на Република Македонија во Камбера
25 Cobbadah street, O'MALLEY 2606, ACT
Australia
+ 612 6282 6220
canberra@mfa.gov.mk

КРАЛСТВО БЕЛГИЈА
Амбасада на Република Македонија во Брисел
Rue de la Loi, 38 1040 Brussels
++ 32 2 734 56 87
Факс: + 322 732 91 08
brussels@mfa.gov.mk

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА
Амбасада на Република Македонија во Сараево
Splitska 57
Sarajevo
Тел: ++ 387 33 810 760Факс: ++ 387 33 269 401
sarajevo@mfa.gov.mk

РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА
Амбасада на Република Македонија во Софија
Frederic Joliot-Curie 17
block 2, floor 3, Suite 5
Sofia 1113
Тел: ++ 359 2 870 15 60

Факс: ++359 2 870 50 98
sofia@mfa.gov.mk


КАНАДА
Амбасада на Република Македонија во Отава
130 Albert St. Suite 1006
Ottawa, ON
K1P 5G4
Canada
++ 1 613 234 38 82
ottawa@mfa.gov.mk

Генерален конзулат на Република Северна Македонија во Торонто
Тел: ++ 1 416 322 21 96
Адреса: 90 Eglinton Ave. East, Suite 210 Toronto ONT, M4P-2Y3
Е-mail: toronto@mfa.gov.mk
Генерален конзул:
Јовица Палашевски


НАРОДНА РЕПУБЛИКА КИНА
Амбасада на Република Македонија во НР Кина
Sun Li Tun Diplomatic Compound 3-2-21, Post code 100600, Beijing - PR China

Тел: ++ 86 10 6532 7846

Факс: ++ 86 10 6532 7848
beijing@mfa.gov.mk


РЕПУБЛИКА ХРВАТСКА

Амбасада на Република Македонија во Загреб
Kralja Zvonimira 6/1
10 000 Zagreb
Тел: ++ 385 1 45 72 812

Факс: ++ 385 1 46 17 261
zagreb@mfa.gov.mk


КРАЛСТВО ДАНСКА

Амбасада на Република Македонија во Копенхаген

H.C. Andersens Boulevard 37, 2.tv. 1553 København V

Тел: ++ 45 42 555 201

Факс: ++ 45 39 76 69 28
copenhagen@mfa.gov.mk


АРАПСКАТА РЕПУБЛИКА ЕГИПЕТ
Амбасада на Република Македонија во Каиро
Road Al Nahda 41, 3/402, Maadi, Cairo

Тел: ++ 202 27 508 501
cairo@mfa.gov.mk


РЕПУБЛИКА ЕСТОНИЈА
Suurtuki 4A-13
10133 Tallinn
Estonia

Тел: ++ 372 644 04 94
talin@mfa.gov.mk

РЕПУБЛИКА ФРАНЦИЈА
Амбасада на Република Македонија во Париз
5, rue de la Faisanderie
75116 Paris
Тел: ++ 331 45 77 10 50

Факс: ++ 331 45 77 85 77
paris@mfa.gov.mk

РЕПУБЛИКА ГЕРМАНИЈА
Амбасада на Република Македонија во Берлин
Koenigsallee 2
14193 Berlin
Тел: ++ 49 30 890 69 522

Факс: ++ 49 30 895 41 194
berlin@mfa.gov.mk


Генерален конзулат на Република Северна Македонија во Бон
Тел: ++ 49 228 237 986
Адреса: Botshaft der republik Makedonien - Aussenstielle Bonn, Heilsbachster.24, 53123 Bonn
Е-mail: bonn@mfa.gov.mk

Генерален конзулат на Република Северна Македонија во Минхен
Тел: ++ 49 89 542 447 56
Адреса: Brienner Straße 56, 80333 München
Е-mail: munich@mfa.gov.mk
Генерален конзул
Реџеп Демири


РЕПУБЛИКА ГРЦИЈА

Амбасада на Република Северна Македонија во Грција
Papadiamanti 15, P.Psychico 154 52, Athens

Тел: ++ 30 210 67 49 585

Факс: ++ 30 210 67 49 548
athens@mfa.gov.mk


Генерален конзулат на Република Северна Македонија во Солун

Тел: ++ 30 2310 277 348
Адреса: Tsimiski 43, 54623 Thessaloniki
Е-mail: solun@mfa.gov.mk
Генерален конзул
Дејан Ѓучиќ


РЕПУБЛИКА УНГАРИЈА
Амбасада на Република Македонија во Будимпешта
Andrassy ut 130 1, em 1-2, 1062 Budapest

Тел: ++ 36 1 33 60 510
budapest@mfa.gov.mk


РЕПУБЛИКА ИТАЛИЈА

Амбасада на Република Македонија во Рим
Via Bruxelles 73/75, 00198 Rome

Тел: ++ 39 06 84 24 11 09

Факс: ++ 39 06 84 11 470
rome@mfa.gov.mk

Генерален конзулат на Република Северна Македонија во Венеција
Тел: ++ 39 041 532 02 82 / ++ 39 041 532 72 80
Адреса: Via Angelo Bellinato, 4, 30175 Marghera, Venezia
Е-mail: venice@mfa.gov.mk
Генерален конзул
Стојан Витанов


ВАТИКАН
Амбасада на Република Македонија при Светата Столица
Via di Porta Cavalleggeri, 143
00165 Rome
++ 39 06 635 878
++ 39 06 635 639
vatican@mfa.gov.mk


КРАЛСТВО ХОЛАНДИЈА
Амбасада на Република Македонија во Хаг
Laan van Meerdevoort 50 - C
2517 Am Den Haag
++ 31 70 427 44 64
hague@mfa.gov.mk

РЕПУБЛИКА ПОЛСКА
Амбасада на Република Македонија во Варшава
Krolowej Marysienki 40 02-954 Warszawa

Тел: ++ 48 22 651 72 91

Факс: ++ 48 22 651 72 92
warsaw@mfa.gov.mk


РОМАНИЈА
Амбасада на Република Македонија во Букурешт
Str. General Nicolae C. Dona, Nr 6 Sector 1, 010782 Bucharest

Тел: ++ 40 21 210 0880
bucharest@mfa.gov.mk


РУСИЈА
Амбасада на Република Македонија во Москва

Dmitrija Uljanova 16 corpus 2, entrance 8, floor 1, Suite 509 & 510, 117292 Moscow

Тел: ++ 74 99 124 33 57

Факс: ++ 74 99 124 33 59
moscow@mfa.gov.mk

РЕПУБЛИКА СРБИЈА

Gospodar Jevremova 34, 11 000 Belgrade

Тел: ++ 381 11 328 49 24

Факс: ++ 381 11 328 49 67
belgrade@mfa.gov.mk

РЕПУБЛИКА СЛОВЕНИЈА
Rozna dolina, cesta IV/2, 1000 Ljubljana

Тел: ++ 386 1 421 00 21

Факс: ++ 386 1 421 00 22

ljubljana@mfa.gov.mk


КРАЛСТВО ШПАНИЈА
Амбасада на Република Македонија во Мадрид
Calle Don Ramon de la Cruz, 107 2B, 28006 Madrid

Тел: ++ 34 91 571 72 98
madrid@mfa.gov.mk


КРАЛСТВО ШВЕДСКА
Амбасада на Република Македонија во Стокхолм
Riddargatan 35, 100 55 Stockholm

Тел: ++ 46 8 661 18 30

Факс: ++ 46 8 667 21 45ar department)

stockholm@mfa.gov.mk


ШВАЈЦАРСКА КОНФЕДЕРАЦИЈА
Амбасада на Република Македонија во Берн
Kirchenfeldstrasse., 30, CH - 3005 Bern

Тел: ++ 41 31 352 00 02

Факс: ++ 41 31 352 00 16
bern@mfa.gov.mk


РЕПУБЛИКА ТУРЦИЈА
Амбасада на Република Македонија во Анкара
Karaca sokak 24/5-6 Gaziosmanpasha Ankara
Тел: ++ 903 12 439 92 04
Факс: ++ 903 12 439 92 08
ankara@mfa.gov.mk

Турција
Генерален конзулат на Република Северна Македонија
во Истанбул
Тел: ++ 90 212 251 22 33 / ++ 90 212 249 99 77
Адреса: Inönü Cad., Üçler Apt. No: 12 D 4, Gümüşsuyu, Taksim, İstanbul
Е-mail: istanbul@mfa.gov.mk
Генерален конзул
Актан Аго


УКРАИНА
Амбасада на Република Македонија во Киев
Ivan Fedorov 12 Kiev, 03150
Тел: ++ 380 44 287 78 82
dkpkiev@mfa.gov.mk


ВЕЛИКА БРИТАНИЈА

Амбасада на Република Македонија во Лондон
Suite 2.1 & 2.2, Buckingham Court, 75-83 Buckingham Gate, London SW1E 6PE
Тел: ++ 44 207 976 0535
Факс: ++ 44 207 976 0538
london@mfa.gov.mk


САД
Амбасада на Република Македонија во Вашингтон
2129 Wyoming Ave. NW, Washington D.C. 20008
Тел: ++ 1 202 667 0501
Факс: ++ 1 202 667 2104
washington@mfa.gov.mk

САД
Генерален конзулат на Република Северна Македонија во Њу Џерси

Тел: ++ 1 646 524 5750 / ++ 1 646 524 5752
Адреса: 100 Challenger, Road, First Floor, Suite #112, Ridgefield Park, New Jersey
Е-mail: cg.newyork@mfa.gov.mk
Генерален конзул
Јордан Панев


ДРЖАВАТА КАТАР
Амбасада на Република Македонија во Доха
Al Eithart Street 941, Area 63, Al Dafna, West Bay, Doha
Тел: ++ 974 49 31 374
doha@mfa.gov.mk


РЕПУБЛИКА ЦРНА ГОРА
Амбасада на Република Македонија во Подгорица
Hercegovacka 49/3 20000 Podgorica
Тел: ++ 382 20 667 415
Факс: ++ 382 20 667 416
podgorica@mfa.gov.mk


РЕПУБЛИКА ЧЕШКА

Амбасада на Република Македонија во Прага
Na Vetru 4, 162 00 Prague 6
Тел: ++ 420 222 521 093
prague@mfa.gov.mk


КОСОВО
ul. "24 May" бр. 136 Prishtina
Тел: ++ 383 38 247 462
prishtina@mfa.gov.mk


ГЕНЕРАЛНИ КОНЗУЛАТИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
КАНАДА

Генерален конзулат на Република Македонија во Торонто
Тел: ++ 1 416 322 21 96
Адреса: 90 Eglinton Ave. East, Suite 210 Toronto ONT, M4P-2Y3
Е-mail: toronto@mfa.gov.mk
Генерален конзул
Јовица Палашевски

Постојана мисија на Република Северна Македонија при
ОБСЕ во Виена

Амбасадор
Игор Џундев
Тел: ++ 431 524 87 02
Адреса: Kinderspitalgasse 5/3, 1090 Vienna
Е-mail: mission.vienna@mfa.gov.mk

Постојана мисија на Република Северна Македонија при
НАТО во Брисел

Тел: ++ 32 2 707 27 62
Адреса: NATO HQ - VA Building, Blvd. Leopold III 1110 Brussels
Е-mail: mission.nato@mfa.gov.mk

 Постојана мисија на Република Северна Македонија при
Обединети Нации во Женева

Тел: ++ 41 22 731 29 30
Адреса: Pestalozzi 1, 1202, Genève
Е-mail: geneva@mfa.gov.mk

Постојана мисија на Република Северна Македонија при
ФАО во Рим

Амбасадор
Сања Митровска
Тел: ++ 39 06 635 878
Адреса: Via di Porta Cavalleggeri 143 00165 Rome
Е-mail: mission.fao@mfa.gov.mk

Постојана мисија на Република Северна Македонија при
Европска Унија во Брисел

Амбасадор
Агнеза Руси
Тел: ++ 32 2 23 50 350
Адреса: Rue De La Loi 38, 1040 Brussels
Е-mail: mission.eu@mfa.gov.mk

Постојана мисија на Република Северна Македонија при
Совет на Европа во Стразбур

Тел: ++ 33 388 37 17 00
Адреса: 13, rue Andre Jung 13, 67000 Strasbourg
Е-mail: strasbourg@mfa.gov.mk

Постојана мисија на Република Северна Македонија при
Обединети Нации во Њујорк

Тел: ++ 1 212 308-8504
Адреса: 866 United Nations Plaza, Suite 517 New York, N.Y. 10017
Е-mail: newyork@mfa.gov.mk

Постојана мисија на Република Северна Македонија при
УНЕСКО во Парис

Амбасадор
Јадранка Чаушевска Димов
Тел: ++ 331 45 77 10 50
Адреса: 5, rue de la Faisanderie 75116 Paris
Е-mail: paris@mfa.gov.mk

204 посети
2/15/2021
 


Иселенички организации           1000 Скопје        i   од 12/5/2020 посетена 125664 пати